Projekt „Anthropoid“ – beseda a cyklovýlet

V rámci společného projektu naší školy a cyklokoordinátora pana Uzla „Antropoid“ si Vás dovolujeme pozvat na besedu s panem S. Baumanem, která se uskuteční dne 26. 5. 2017 od 11:00 v učebně třídy 6. B. Učebna se nachází v hlavní budově, ve Stoliňské ulici 823/16, v prvním patře, hned vedle ředitelny. Pan Bauman jako malé dítě zažil zatčení a popravu svých rodičů za napomáhání atentátníkům na R. Heydricha, svoji drsnou převýchovu a je ochoten žákům školy vše sdělit, co si i po mnoha desítkách let si vybavuje. Je jedním z mála žijících přímých účastníků heydrichiády. Pokud máte o účast na besedě zájem, prosíme o informaci, abychom Vám mohli rezervovat místo. Svoji účast můžete sdělit telefonicky (739 301 527), popř. emailem (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

Beseda se uskuteční v rámci projektu Antropoid, kdy naši žáci hledají a mapují souvislosti našeho blízkého okolí a vlastní akce Antropoid. Na besedu navážeme dne 28. 5. cyklovýletem na trase HP - Nehvizdy - Horoušany - HP, po místech, která byla klíčová pro tehdejší zahájení přípravy atentátu na R. Heydricha. Cyklovýlet zahájíme dne 28. 5. v 9 00 hodin u hornopočernického Památníku obětí II. světové války, v Horoušanech se opět setkáme s panem S. Baumanem.  

Jen na okraj uvádím, že celá chodba prvního patra naší školy je tematicky zaměřena na další z našich projektů, Projekt „Lidice“. Autentická výstava vykresluje Licie a jejich osud v chronologickém uspořádání. Část výstavy vytvořili naši žáci, kdy zjišťovali osudy dětí z Lidic.

Cyklistický výlet:

KDY?

v neděli dne 28. května 2017

v 9 hodin dopoledne vyjíždíme od hornopočernického Památníku padlých ve druhé světové válce v parku na rohu Ratibořické a Vysokovské ulice - https://mapy.cz/s/1CjP2.

KAM?

V Horních Počernicích a na východ od Prahy navštívíme několik míst spojených s počátky výsadku Anthropoid (Kubiš, Gabčík), který se uskutečnil před 75 lety. Jeho výsledkem byl atentát na tehdejšího říšského zastupujícího protektora R. Heydricha dne 27. května 1942. 

Z Horních Počernic budeme pokračovat ve směru na Zeleneč – Mstětice.

Na trase dále navštívíme:

Nehvizdy - centrum obce, památník na přibližném místě seskoku parašutistů               

Horoušany -  pomník manželů Baumanových, setkání s pamětníkem panem S. Baumanem a dalšími                                                                                                                         

Šestajovice - památník manželů Starých. Odtud se můžete přímo vrátit do Počernic, nebo ještě zůstat ve zdejším lesnatém kraji.   

Výlet je dlouhý 33 km - https://mapy.cz/s/1BSmU. Zčásti vede po místních silnicích, v neděli dopoledne s klidnější dopravou.

CO POTŘEBUJETE?

Pouze nafouknutá kola s povinnou výbavou a chuť se projet, setkat se pamětníkem válečných útrap, zasportovat si i se něco dozvědět. Mapu s trasou dostanete každý účastník na začátku cesty.

Další informace k Anthropoidu: http://www.pocernice.cz/app/uploads/2017/04/Anthropoid1.pdf

Martin Březina, 739 301 527, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Petr Uzel, cyklokoordinátor, 775 155 584, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)